پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - صندوق های حمایت از توسعه بخش کشاورزی اهمیت،جایگاه و کارکردها در منابع طبیعی
بازدید : 154 4 آذر 1400 ساعت 12:16 شماره :91103

صندوق های حمایت از توسعه بخش کشاورزی اهمیت،جایگاه و کارکردها در منابع طبیعی

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی روز پنج شنبه 1400/9/4 با حضور دکترقاسمی مدیرکل منابع طبیعی استان و مهندس جعفرزاده مدیرعامل صندوق توسعه بخش کشاورزی استان اهمیت و جایگاه صندوق های حمایت از توسعه بخش کشاورزی در منابع طبیعی بحث و بررسی شد.

مدیرکل منابع طبیعی استان در این جلسه تشكيل صندوق هاي غيردولتي حمايت از توسعه بخش كشاورزي با مشاركت توليدكنندگان و سرمايه آنان در كنار كمك دولت (شركت مادر تخصصي) به عنوان زير ساخت با ماهيت و كاركرد موسسات مالي- اعتباري از جمله گام هاي تقويت سرمايه اجتماعي به شمار مي رود.

وی افزود: اهمیت سرمایه گذاری و نظام تامین مالی و اعتباری در بخش کشاورزی از اصلی ترین مولفه های توسعه کشاورزی است؛ بنابراین سیاست گذاران و برنامه ریزان برای ساماندهی این مهم و ارتقای نرخ رشد سرمایه گذاری در بخش کشاورزی با استفاده از ظرفیت های درونزا، موضوع تشکیل صندوق های غیردولتی حمایت از توسعه بخش کشاورزی را در دستور کار خود قرار داده اند.

دکتر هادی قاسمی افزود: در همین راستا، مقرر شد تا صندوق های غیردولتی حمایت از توسعه بخش کشاورزی، خارج از چارچوب نظام بانکی و نهادهای مالی و اعتباری دولتی و غیردولتی و متناسب با نیاز تولیدکنندگان بخش کشاورزی به دست خودشان تشکیل، مدیریت و اداره شوند.

مهندس حسین جعفرزاده مدیرعامل صندوق توسعه بخش کشاورزی نیز در این جلسه با اشاره به اینکه  ۱۷۶ تشکل کشاورزی در استان، معادل ۸۹ درصد تشکل ها، عضو صندوق حمایت از توسعه کشاورزی استان هستند گفت: در حال حاضر صندوق استانی رتبه ۱۶ به لحاظ سرمایه در بین صندوق های کشور دارد و از بدو تاسیس تاکنون طی ۲۰ مرحله افزایش سرمایه داشته است.

وی ادامه داد: صندوق استان از لحاظ عملکردی و توازن بین بخش ها، به نسبت سرمایه و تسهیلات پرداختی رتبه اول کشوری را دارد.

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی آذربایجان غربی افزود: این میزان سرمایه گذاری انجام شده، در حدود ۳۲ درصد سرمایه در بخش زراعت و باغبانی، ۴۳ درصد در زیر بخش دام و طیور و زنبورعسل ، ۲ درصد در زیر بخش شیلات و آبزیان، ۱۸ درصد صنایع تبدیلی و تکمیلی و به ترتیب یک درصد در سه زیر بخش منابع طبیعی ، عشایری و مکانیزاسیون و ۲ درصد خدمات مشاره ای پیش بینی شده بود که تحقق یافته است.

وی پرداخت سریع و آسان تسهیلات ارزان قیمت به تشکل های تولید کنندگان و رفع بخشی از مشکل تولید کنندگان در زمینه ارائه وثیقه ها و تضمین های مالی از طریق پرداخت تسهیلات به صورت تضامنی و مبادله تفاهم نامه با بانک ها و تامین مالی به منظور تامین بخشی از نهاده های مورد نیاز تولید کنندگان با قیمت مناسب را نمونه ای از اثر بخشی فعالیت های صندوق بر شمرد.

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :