پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - جلسه هماهنگی پنجمین جشنواره ملی روز جنگلبان و انتخاب جنگلبانان نمونه استان
بازدید : 73 19 تير 1400 ساعت 12:21 شماره :86963

جلسه هماهنگی پنجمین جشنواره ملی روز جنگلبان و انتخاب جنگلبانان نمونه استان

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجانغربی جلسه هماهنگی پنجمین جشنواره ملی روز جنگلبان و انتخاب جنگلبانان نمونه استان در دفتر مدیرکل برگزار شد.

در این جلسه دکترقاسمی منابع طبیعی را یک ثروت عظیم و خدادادی معرفی و گفتند:

منابع طبیعی در هر کشوری جزء ثروت ها و دارایی های آن به حساب می آید. جنگل ها و مراتع یکی از مهمترین منابع طبیعی هستند که در حفظ و نگهداری آن باید برنامه ریزی و سپس اقدام کرد. البته متاسفانه در کشورهای در حال توسعه معمولا توجه لازم به این منابع نشده و ارزش آنها در بسیاری مواقع نادیده گرفته می شود. در واقع حفاظت از منابع طبیعی وظیفه همه مردم کشور بوده و باید به صورت فرهنگ بین آنها درآید. ولی در کنار آن در حوزه تخصصی، نیاز به افرادی می باشد که کار حفاظت و نگهداری از جنگل ها و مراتع را بر عهده بگیرند.

وی افزود:

جنگلبان مسئول نگهداری و محافظت از جنگل ها می باشد. او نقش مهمی را در نگهداری جنگل ها برای آیندگان دارد. جنگل بان با دانش و شناختی که از طبیعت، جنگل ها و مراتع دارد، به کمک روش های مختلف نگهداری و حفاظت آنها را بر عهده دارد.

دکتر قاسمی ادامه داد:

جنگلبان در شرایط آب و هوایی سخت اعم از گرما و سرمای شدید و طاقت فرسای برخی از مناطق باید کار کند. همیشه افرادی هستند که به دنبال سوء استفاده از طبیعت در جهت منافع شخصی خود می باشند (مانند قاچاقچیان چوب). این افراد یکی از بزرگترین خطرات موجود برای جنگل و جنگلبان به حساب می آیند. به طوری که در سال های اخیر چندین جنگلبان به دست این افراد به شهادت رسیده اند. علاوه بر خطر بالا، خطرات طبیعی نیز برای جنگلبان وجود دارد که همه اینها بخشی از سختی های این شغل می باشد.

مدیر کل منابع طبیعی آذربایجانغربی خاطر نشان کرد:

جنگل بان باید فردی مسئول و آگاه از مسایل ایمنی باشد. همچنین باید دارای توانایی خوب جسمی بوده و در حل مسائل و مشکلات توانایی و سرعت عمل داشته باشد. برای این شغل رشته های تحصیلی مرتبط وجود دارد که علاقه مندان می توانند در آنها تحصیل کنند. همچنین انجام کارآموزی و کسب تجربه نیز بسیار لازم و ضروری است.

 مسئول اول عرصه های ملی در آذربایجانغربی با بیان لزوم ترویج فرهنگ منابع طبیعی برای فرهنگ سازی و مشارکت مردم در حفظ و حراست از عرصه های ملی افزود:

یکی دیگر از الویتهای مهم دراجرای طرحهای منابع طبیعی اهمیت موضوع ترویج و فرهنگ سازی در منابع طبیعی است که خوشبختانه با توجه به حمایت صندوق توسعه ملی از طرحهای منابع طبیعی در بخش نرویج تا کنون 19 هزار و دویست نفر همیار طبیعت برای فرهنگ سازی و ترویج فرهنگ منابع طبیعی جذب کرده ایم که این رقم امیدواریم تا چند ماه آینده به رقم 32 هزار نفر برسد.

در ادامه جلسه با حضور اعضاء کمیته استانی و نمایندگان تشکلهای مردمی و نماینده همیاران طبیعت ،مراسم انتخاب در پنج بخش: 1ـ جنگلبان نمونه 2ـ ایثارگران حوزه منابع طبیعی 3ـ جنگلبان افتخاری 4ـ همیار طبیعت محافظ 5ـ بخش خانواده وافتخار، برگزار و اسامی به سازمان جنگلها ارسال شد.

     

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :