پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - اولین جلسه شورای اداری منابع طبیعی وآبخیزداری آذربایجان غربی برگزار شد.
بازدید : 68 15 تير 1400 ساعت 19:36 شماره :86873

اولین جلسه شورای اداری منابع طبیعی وآبخیزداری آذربایجان غربی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجانغربی ؛ اولین جلسه شورای اداری منابع طبیعی وآبخیزداری استان آذربایجان غربی با حضور مدیرکل، معاونین، رؤسای ستادی و شهرستانها در سالن جلسات اداره کل برگزارشد.

در این جلسه دکتر قاسمی مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری استان ضمن خسته نباشید وخدا قوت به همکاران، همه را به تقوی الهی و پاکسازی نفس خویش توصیه و از همگی خواستند در برخورد با ارباب رجوع رعایت انصاف و برخورد صحیح را داشته باشند.

وی در ادامه به برگزاری جلسات شورای اداری اشاره و گفتند:

قرار براین بود جلسات شورای اداری هر ماه یکبار برگزار شود ولی به خاطر شرایط بیماری کرونا اجازه برگزاری نداریم که ضمن رعایت توصیه های بهداشتی امیدواریم این ویروس ازبین برود.

وی اضافه کرد:

در شرایط خاصی هستیم و نیاز است همه همکاران ضمن رعایت شیوه نامه های بهداشتی در ادارات وهمچنین بسترسازی و بالا بردن  آگاهی مراجعه کنندگان به ادارات استان وشهرستان نسبت به رعایت بهداشت فردی و اداری را فراهم کنند.    

مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری استان به اهم اقداماتی که خط مشی سازمان جنگلها میباشد وباید در رسیدن به آن تلاش کنیم اشاره و گفت:

مقام معظم رهبری امسال را سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها معرفی و خواستار رفع موانع تولید در همه رده های کشور شدند ، سازمان جنگلها نیز در این خصوص برنامه خاصی را برای خود تهیه و به استانها ابلاغ کرده که بایستی همه ما در این مسیر حرکت کنیم.

وی ادامه داد:

ما باید در امر تولید که اقدامات خوبی نیز شده از قبیل تولید نهال ، تولید محصولات فرعی جنگل یا همان گیاهان دارویی، طرحهای مرتعداری تلفیقی در جهت احیاء پوشش گیاهی مراتع استان ، توسعه آبخیزداری وآبخوانداری، اتمام طرح کاداستر، مقابله با بیابان زایی، اصلاح ساختار سازمانی ونیروی انسانی و موارد زیادی که سازمان جنگلها برای امسال ترسیم کرده و باید در جهت بهبود این مسیر قدمهای خوبی برداریم.

یکی از مهمترین طرحهای سازمان جنگل و به طبع آن در سطح ادارات کل منابع طبیعی استانهای کشور در سال جاری به اجرا در آمد و از الویتهای مهم این سازمان به شمار می رود ؛ طرح کاداستر اراضی ملی است که خوشبختانه در اجرای این طرح ؛ اداره کل منابع طبیعی آذربایجانغربی از همان ابتداء پیشرو بوده است و به همت همکاران مجموعه بالغ دو میلیون یکصدو هشتاد هزار هکتار از اراضی ملی با همیاری اداره کل ثبت اسناد استان تا کنون طرح کاداستر بر روی آن اجرا شده است که خوشبختانه رتبه نخست را در سطح کشور کسب نموده .

وی افزود:

همسو با اجرای طرح کاداستر اجرای طرحهای آبخیزداری نیز از دیگر الویتهای کاری برای مجموعه سازمان جنگل و ادارات کل منابع طبیعی استانها بوده است که در این زمینه نیز استان ما رتبه برتر را در اجرای طرحهای آبخیزداری به خود اختصاص داده است. اجرای این طرحها آثار و برکات بسیاری به همراه داشته است که از مهمترین آنها جلوگیری از رسوب و فرسایش خاک و جلوگیری از سیلابهای فصلی بوده است که از دیگر آثار این طرحها تامین آبهای زیرزمینی نیز می باشد.

دکتر قاسمی ادامه داد:

با اجرای طرح کاداستر اراضی مالکیت دولت بر اراضی ملی تثبیت شده و سرمایه گذاری و رونق اقتصادی از مهمترین رویکردهای این موضوع خواهد بود . امیدواریم جشن تثبیت مالکیت دولت بر اراضی ملی در آذربایجانغربی تا پایان سال جاری برگزار شود که اتفاق بسیار مهمی در توسعه و رونق اقتصادی استان را شاهد خواهیم بود.

مدیر کل منابع طبیعی آذربایجانغربی خاطر نشان کرد:

در اجرای حفاظت و ایجاد ذخیره گاههای جنگلی استان آذربایجانغربی رتبه نخست کشور را دارد و توانسته ایم با ایجاد ذخیره گاههای جنگلی در سطح استان حفاظت از گونه های نادر جنگلی و طبیعی را هم توسعه و هم حفاظت نماییم. همچنین یکی از اهداق مهم در توسعه فضای سبز توسعه ؛ تولید نهال در استان است که در صدد هستیم با تشویق کسانی که در این راستا علاقمند به این امر می باشند حمایتهای لازم را از طریق بانک کشاورزی و با در اختیار گذاشتن تسهیلات بانکی حمایت کنیم و در این خصوص از طریق منابع بانکی و اعتبارات تخصیصی اعتباری بالغ بر 13 میلیارد ریال  پیش بینی شده است.

مسئول اول عرصه های ملی در آذربایجانغربی با بیان لزوم ترویج فرهنگ منابع طبیعی برای فرهنگ سازی و مشارکت مردم در حفظ و حراست از عرصه های ملی افزود:

یکی دیگر از الویتهای مهم دراجرای طرحهای منابع طبیعی اهمیت موضوع ترویج و فرهنگ سازی در منابع طبیعی است که خوشبختانه با توجه به حمایت صندوق توسعه ملی از طرحهای منابع طبیعی در بخش نرویج تا کنون 19 هزار و دویست نفر همیار طبیعت برای فرهنگ سازی و ترویج فرهنگ منابع طبیعی جذب کرده ایم که این رقم امیدواریم تا چند ماه آینده به رقم 32 هزار نفر برسد.

 در ادامه جلسه معاونین ، رؤسای ستادی هریک به بیان اقدامات ،مسائل و مشکلاتی که در حوزه کاری خود دارند پرداخته و خواستار حرکت جهادی در برخی از شهرستانها شدند.

    

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :