پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - برگزاری جلسه بررسی تهیه طرحهای مرتعداری تلفیقی، ممیزی مراتع، مدیریت چرا و پروژه های بخش مرتع با حضور معاون دفتر امور مراتع سازمان جنگلها
بازدید : 68 15 تير 1400 ساعت 15:52 شماره :86867

برگزاری جلسه بررسی تهیه طرحهای مرتعداری تلفیقی، ممیزی مراتع، مدیریت چرا و پروژه های بخش مرتع با حضور معاون دفتر امور مراتع سازمان جنگلها

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجانغربی ؛ جلسه بررسی تهیه طرحهای مرتعداری تلفیقی، ممیزی مراتع، مدیریت چرا و پروژه های بخش مرتع با حضور مهندس بیگدلی معاون دفتر امورمراتع سازمان جنگلها،دکترقاسمی مدیرکل منابع طبیعی استان در سالن اجتماعات اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان آذربایجان غربی برگزار شد.

این جلسه که با حضور دکتر جمال بخشی ،خانم مهندس مزینانی از کارشناسان مرتع سازمان جنگلها، مهندس قائمی معاونت فنی اداره کل، مهندس شفیعی رئیس اداره مرتع استان، رؤسای ادارات بهمراه کارشناسان مرتع  شهرستان برگزار شد، مهندس قائمی ضمن عرض خیرمقدم به میهمانان گزارشی از عملکرد اداره مرتع استان ارائه کردند.

 مهندس قائمی معاون فنی اداره کل منابع طبیعی استان گفت:

در سال 1399 از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی ؛ طرحهای مرتعداری با مشارکت بهره برداران منابع طبیعی به مرحله اجرا رسید، که خوشبختانه در سالهای اخیر با روند رو به رشد اعتبارات طرحهای مرتعداری گامهای خوبی برای توسعه مراتع استان برداشته شده است.

وی افزود:

در سال جاری مقرر گردیده طرحهای تلفیقی مرتعداری در سطحی بالغ بر 420 هزار هکتار و طرحهای مصوب در سطحی افزون بر 630 هزار هکتار اجرا شود.

در ادامه دکتر قاسمی مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری استان نیز ضمن عرض خیرمقدم از حضور همکاران سازمان، رؤسای ستادی ، ادارات وکارشناسان شهرستانها و از برگزارکنندگان این همایش  تقدیر و تشکر کردند.

وی در خصوص اجرای طرحهای مرتعداری تلفیقی و ممیزی گفت:

این طرحها در راستای افزایش توان مرتعی عرصه های ملی و برای توسعه عرصه های منابع طبیعی به منظور ارتقاء پوشش گیاهی است که با اجرای این طرحها بهره برداران و دامداران خواهند توانست در کنار احیاء مراتع ؛ بهره برداری اصولی را نیز از مراتع داشته باشند .

قاسمی افزود:

با عنایت به نامگذاری سال 1400 به عنوان سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها از سوی مقام معظم رهبری و اجرای طرح 9 در 99 از سوی سازمان جنگلها ؛ مراتع و آبخیزداری کشور که یکی از این طرحها ؛ طرح توسعه مراتع می باشد ؛ در عرصه های ملی آذربایجانغربی نیز این امر به سرعت در الویت قرار گرفته و در نقاط تعیین شده این طرحها اجرا می شوند.

وی ادامه داد:

این طرحها بصورت مشارکت با مجریان و بهره برداران مراتع استان اجرا خواهد شد که امیدواریم با تخصیص اعتبارات لازم همچون سالهای گذشته شاهد افزایش پوشش گیاهی در مراتع استان باشیم.  

مهندس بیگدلی معاون امور مراتع سازمان جنگلها، مراتع وآبخیزداری کشور نیز در این جلسه ضمن تقدیر و تشکر از برگزار کنندگان و شرکت کنندگان در این همایش، از مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری استان و همکاران ایشان در حفاظت واحیاء مراتع استان سپاسگزاری کردند.

وی با اشاره به وضعیت مراتع استان و تلاشهایی که همکاران در پیشبرد اهداف سازمان انجام میدهند گفت:

در این سه روزی که در استان بودیم و از شهرستانهای مختلف دیدن کردیم وضعیت بسیارخوب ارزیابی گردید ، البته مشکلاتی هم بود که آن هم ناشی از کمبود بارشها و آتش سوزیهایی بود که سالهای قبل استان دست به گریبان بوده است.

ایشان به نقش سازنده مردم، دامداران وبهره برداران در حفاظت و احیاء مراتع استان پرداخته و گفتند:

مردم نقش اساسی در پروژه های بخش مرتع و مدیریت چرا دارند و بایستی پای کار باشند البته با مدیریت صحیح و برنامه ریزی که از طرف اداره منابع طبیعی استان تدوین و در اختیار شهرستانها قرارمیگیرد.

در این همایش ارائه گزارش توسط رؤسا و کارشناسان مرتع شهرستانها در خصوص وضعیت اقدامات و مشکلات بیان و در ادامه نیز جلسه پرسش وپاسخ برگزار شد که کارشناسان مرتع استان و شهرستانها مسائل ومشکلات خود را با همکاران دفتر سازمان در میان گذاشتند.

گفتنی است همکاران مرتع دفترسازمان در این مأموریت سه روزه از مراتع شهرستانهای ارومیه، بوکان، پیرانشهر، مهاباد، خوی و چالدران دیدار کردند.

  

  

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :