پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - مبارزه با شن های روان منطقه بورالان ماکو با حمایت همه دستگاههای دولتی میسراست.
بازدید : 85 31 خرداد 1400 ساعت 9:6 شماره :86278

مبارزه با شن های روان منطقه بورالان ماکو با حمایت همه دستگاههای دولتی میسراست.

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی دکترقاسمی مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری آذربایجان غربی در بازدید از منطقه بورالان ماکو خاطرنشان کرد:

مبارزه با شن های روان منطقه بورالان ماکو نیاز به عزم جدی همه دستگاههای مرتبط دولتی و تشکلهای مردمی را میطلبد.

روز یکشنبه 1400/3/30 در دیدار ، مدیرکل و معاون بازرسی استان، رئیس سازمان جهادکشاورزی استان ، مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری استان، کارشناسان طرح وبرنامه استانداری و مدیرجهادکشاورزی منطقه آزاد ماکو با حضور در منطقه بورالان ماکو از اقدامات منابع طبیعی وآبخیزداری استان در این منطقه اطلاع یافتند.

مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری استان در ابتدای این دیدار گزارشی از اقدامات منابع طبیعی وآبخیزداری استان در این منطقه ارائه کردند.

وی گفت:

برای بیابان زدایی در منطقه بورالان ماکو در سطح 3500 هکتار 18 هزار اصله نهالکاری و در 200 هکتار زمین نیز  35 هزار بوته کاشته و همچنین 15 هزار اصله نهال رایگان بین بهره بردان محلی توزیع شده است.

ایشان خاطرنشان کردند:

 طرح ترسیب کربن از دیگر طرحهای مهم برای کاهش مناطق بیابانی در بورالان است که از سال 1393 با مشارکت جوامع محلی برای تغییر معیشت و با ایجاد کارگاههای تولیدی آغاز و اجرا شده است.

بعد از اجرای موفقیت آمیز طرح تثبیت شنهای روان در منطقه بورالان، فاز دوم طرح با احداث ایستگاه پمپاژ آب با 7 میلیارد ریال در دست اجرا است که 500 هکتار قرق شده از بالا دست دشت بورالان را با سامانه آبیاری تحت فشار و قطره ای سیراب خواهد کرد.

با اتمام طرح پمپاژ و انتقال آب به بالادست دشت بورالان ، شنهای روان در این دشت به دنبال اجرای طرح بیایان زدایی و ترسیب کربن بیشتر و بهتر تثبیت خواهد شد.

قاسمی در ادامه به اهمیت این منطقه اشاره وافزود:

بورالان ماکو به علت موقعیت اقلیمی و توپوگرافی خاص به عنوان تنها منطقه بیابانی آذربایجان غربی شناسایی و در حال حاضر با معضل فرسایش بادی و حرکت شن های روان مواجه شده و این مسئله مشکلات عدیده ای را برای روستائیان و راههای مواصلاتی منطقه ایجاد نموده است. اما در پس همه اين زيبايي ها چهره زشت و خشن دشت هاي لخت وعاري از پوشش گياهي هم هويدا است.

وی افزود:

این دشت مي توانست به واسطه چشمه پرآب (چشمه ثريا)كه سرشاخه رودخانه ارس است و تالاب هاي متعددي كه در فصول مختلف سال پذيراي پرندگان است و مجاورت با كوه هاي پوشيده از برف آرارات در خاك تركيه و حضور عشاير و روستاهاي متعدد با فرهنگ ها و آداب و رسوم هاي مختلف و بالاخره همسايگي با سه كشور بيگانه ، يكي از قطب هاي گردشگري ايران بويژه توريسم طبيعت باشد. اما افسوس كه اين همه زيبايي كه آن روز ما ديديم تنها يكي دو ماه از سال است و بيشتر روزهاي سال بورالان و بيش از 1400 خانوار روستايي و عشاير با مشكلاتي از قبيل هجوم شن هاي روان مواجه هستند.

دکترقاسمی ادامه داد:

بورالان، دشت پهناوري است كه 32 روستا و 1410 خانوار روستايي و عشايري را با نزديك به يكصد هزار واحد دامي كه تقريبا بيش از 3 برابر توان اكولوژيك مراتع است ، در خود جاي داده است.

بورالان نزديک به 160 هزار هکتار وسعت دارد که تنها 68 هزار هکتار آن در خاک ايران است که در حال حاضر اين وسعت از عرصه‌هاي منطقه بورالان ماکو در معرض تهديد شن‌هاي روان قرار دارد که بايد چاره‌اي اساسي براي اين امر انديشيده شود.متاسفانه پديده شن‌هاي روان از سال‌هاي دهه 70 به دليل عوامل انساني، چراي بي رويه دام و شرايط خاص جغرافيايي منطقه در اثر وجود سنگ‌هاي بازالتي و وجود تندبادهاي شديد به همراه بارش باران‌هاي فصلي در منطقه اتفاق افتاده و اثرات اين پديده هنوز هم در منطقه قابل مشاهده است.حدود سه هزار سال پيش گدازه‌هاي آتشفشاني ناشي از فوران رشته کوه هاي آرارات تاثيرات نامطلوبي بر اين منطقه به جا گذاشت و به دنبال آن هوازدگي و فرسايش خاکي و بادي و چراي بي‌رويه دام، امروز پديده شن‌هاي روان را در منطقه ايجاد کرده‌است.

مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری استان از مسئولین استانی تقاضا کردند اعتبار خاصی را جهت مبارزه با این پدیده تخصیص دهند چرا که منابع طبیعی استان در خط مقدم مبارزه با شن های روان در منطقه بورالان میباشد.

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :