پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - محلول پاشی هوایی ۴ هزارهکتار اراضی جنگلی زاگرس در آذربایجان غربی
بازدید : 53 5 خرداد 1400 ساعت 10:8 شماره :85492

محلول پاشی هوایی ۴ هزارهکتار اراضی جنگلی زاگرس در آذربایجان غربی

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی از محلول پاشی چهار هزار هکتار اراضی جنگلی سرمنشا زاگرس در استان با هدف مبارزه با آفت جوانه خوار بلوط خبر داد.

هادی قاسمی در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه در سال‌های گذشته بر اثر وجود برخی کمبودها و مسائل طبیعی، درختان جنگلی استان در معرض خطر آفت جوانه خوار بلوط قرار گرفته بود، افزود: به منظور پیشگیری ازشیوع آفت جوانه خوار بلوط در سطح چهار هزار هکتار با اعتباری بالغ بر ۲۰ میلیارد ریال از عرصه‌های جنگلی زاگرس عملیات محلول پاشی هوایی اجرا شد.

وی با تاکید بر اینکه این عملیات محلول پاشی برای صیانت از عرصه‌های جنگلی باید تداوم داشته باشد، ادامه داد: اقدامات باید ادامه دار باشد و با استفاده از توان علمی و تحقیقاتی بیش از گذشته اقدامات خود را برای حفاظت از جنگل‌ها و مبارزه با آفت‌های موجود گسترش و توسعه دهیم.

قاسمی با بیان اینکه این عملیات به مدت ۴۵ روز با استفاده از دو فروند هواپیمای محلول پاش در جنگل‌های سردشت و پیرانشهر اجرا شد، اضافه کرد: جنگل‌های استان که نقطه آغازین ناحیه رویشی جنگل‌های زاگرسی است که از مهمترین گونه‌های نادر طبیعی به شمار می‌روند و باید با روش‌های علمی و تحقیقاتی از این گونه‌های ارزشمند طبیعی به صورت مطلوب و بهینه؛ حفاظت و صیانت کرد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی گفت: جنگل‌های زاگرسی استان عمدتاً"در شهرستان‌های پیرانشهر و سردشت واقع شده است که بالغ بر ۱۰۱ هزار هکتار است که امسال تلاش می‌شود با بکارگیری توان علمی دانشگاهی و خرد جمعی راهکارهای موثرتری را برای حفاظت از جنگل‌های این مناطق داشته باشیم.

قاسمی با بیان اینکه جنگل های سرمنشا زاگرس در استان از تهدید گرد و غبار کشورهای همسایه استان را صیانت می کند، خاطر نشان کرد: هر هکتار جنگل قادر است ۶۷ تن گرد و غبار را جذب کند.

مدیرکل منابع طبیعی آذربایجان غربی در ادامه ، کشت گونه های گیاهی با هدف کنترل چرای دام مازدا بر مراتع استان، شناسایی ذخیره گاه های جنگلی و مرتعی، جنگل کاری مشارکتی، واگذاری ۹ پارک جنگلی به همراه اجرای طرح زراعت چوب در سطح ۷۰۰ هزار هکتار و بهره برداری از مراتع فرعی جنگل و مرتع و افزایش جذب همیاران طبیعت را از مهمترین اقدامات این اداره کل در سالجاری عنوان کرد.

علی بخشعلی مدیر عامل و رئیس هیت مدیره شرکت هواپیمائی کشاورزی کشور نیز در این نشست با  اینکه این شرکت هواپیمایی خدمات ویژه با قدمت ۸۰ ساله نقش مهمی در بخش هوایی صنعت کشاورزی بر عهده دارد، گفت: در حال حاضر ۴۰ فروند هواپیمای ملکی برای انجام فعالیت در بخش صنعت کشاورزی فعال است.

وی تاکید کرد :‌اجرای عملیات محلول پاشی هوایی به منظور مبارزه بیولوژیک با آفت جوانه خوار بلوط در عرصه های جنگلی جنوب غربی استان با اجرای همزمان دو فروند هواپیمای درومادر شرکت هواپیمایی خدمات ویژه در مناطق پیرانشهر و سردشت با طرح پروازی خاص به صورت لاین دراپ با زمان تقریبی ۲۱۰ ساعت پرواز انجام گرفت.

بخشعلی پوربا بیان اینکه اجرای این طرح با چنین وسعتی به صورت پایلوت در استان آذربایجان غربی انجام گرفت و می تواند به عنوان الگو در سایر استانهای کشور نیز اجرا شود، گفت :‌این شرکت آمادگی دارد در صورت و قوع اتش سوزی در جنگلها ، با استفاده ازهواپیماهای محلول پاش که ظرفیت حمل ۴۰ تن آب را دارند ، اقدام به اطفای حریق در سطح جنگلها نماید .

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :