پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - برداشت گیاهان مرتعی به قصد فروش ممنوع است؛ برخورد قاطع منابع طبیعی آذربایجان غربی با برداشت بی‌رویه گیاهان خوراکی
بازدید : 106 2 ارديبهشت 1400 ساعت 12:0 شماره :84679

برداشت گیاهان مرتعی به قصد فروش ممنوع است؛ برخورد قاطع منابع طبیعی آذربایجان غربی با برداشت بی‌رویه گیاهان خوراکی

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان آذربایجان غربی، برداشت گیاهان مرتعی به قصد فروش ممنوع است و منابع طبیعی آذربایجان غربی با برداشت بی‌رویه گیاهان خوراکی برخورد قاطع خواهد کرد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی گفت: در صورت مشاهده برداشت انبوه گیاهان دارویی و خوراکی خودرو به قصد فروش و عرضه در بازارهای مصرف با فرد خاطی و متخلف برخورد می‌شود.

هادی قاسمی با بیان اینکه حدود 30 گونه گیاهی خوراکی شاخص در استان وجود دارد، اظهار کرد:‌

 کنگر، ریواس، شنگ، غازیاغی، انواع تره و پیاز کوهی مانند پیچک، کنیوال، لوشه، منه و هاز و...از گونه‌های شاخص گیاهان خوراکی در استان هستند.

وی تصریح کرد: بر اساس سیاست‌های حفاظت، احیا و بهره‌برداری سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور، بهره‌برداری تجاری و برداشت پیاز گیاهان مرتعی ممنوع و ناآگاهی در چگونگی برداشت، زوال تدریجی و تخریب مراتع را بدنبال دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی گفت: برخی از مصرف‌کنندگان و بهره‌برداران به دلیل کم اطلاعی اقدام به برداشت بی‌رویه و غیر اصولی این گیاهان می‌کنند.

وی تاکید کرد: مردم از برداشت انبوه گیاهان دارویی و خوراکی خودرو به قصد فروش و عرضه در بازارهای  مصرف خودداری کنند و با افراد خاطی و متخلف به صورت قانونی برخورد خواهد شد.

قاسمی با اشاره به تغییرات آب و هوایی و کمبود بارش ‌مناسب در سال‌جاری گفت: وضعیت مراتع به گونه‌ای است که باید در بهره‌برداری از این نعمت‌های الهی نهایت دقت صورت بگیرد و در برداشت اصولی و صحیح عمل کنیم.

وی افزود: برداشت گیاهان بهاره باید با توجه به نحوه رویش و تکثیر آن در طبیعت انجام شود مردم از روش‌های نوین برای برداشت بهره‌ بگیرند و از برداشت بی‌رویه خودداری شود تا به رویشگاه‌ها و ریشه یا بذر گیاهان آسیب وارد نشود.

مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری استان آذربایجان غربی همچنین به فیلمی که اخیراً در رسانه های مجازی به برخورد همکاران منابع طبیعی با کاسبین و فروشندگان گیاهان مرتعی در منطقه ترگور ارومیه پخش شد اشاره و گفتند:

در این فیلم عده ای در روز جمعه و تعطیل مبادرت به فروش گیاهان با ارزش مرتعی منطقه میکنند که همکاران یگان حفاظت منابع طبیعی وآبخیزداری در حین گشت زنی در منطقه و طبق وظیفه قانونی خود اقدام به ضبط و جمع آوری این محصولات میکنند که متأسفانه عده ای با همکاران درگیر میشوند، البته اینجانب ضمن عذرخواهی از مردم شریف استان و اهالی منطقه اعلام میدارم که همکاران یگان حفاظت به وظایف خود عمل کردند و هیچگونه عملی بر خلاف قانون انجام ندادند.

    

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :