پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - عملیات محلول پاشی هوایی، مبارزه با آفت جوانه خوار بلوط، در سطح 3000 هکتاراراضی جنگلی زاگرس
بازدید : 199 28 فروردين 1400 ساعت 15:46 شماره :84539

عملیات محلول پاشی هوایی، مبارزه با آفت جوانه خوار بلوط، در سطح 3000 هکتاراراضی جنگلی زاگرس

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجانغربی ؛ به منظور پیشگیری از آفت جوانه خواربلوط در سطح 3000 هکتار از عرصه های جنگلی زاگرس عملیات محلول پاشی هوایی اجراء خواهد شد.

مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری آذربایجان غربی در گفتگو با خبر صدا وسیمای استان با اعلام این خبر یادآور شد، محلول پاشی هوایی، جهت مبارزه با آفت جوانه خوار بلوط جنگلهای سردشت وپیرانشهر به وسعت 3000 هکتار، با دو فروند هواپیمای محلول پاش، به مدت دو هفته اجراء خواهد شد.  

وی افزود:

مطمئنا" در بحث حفاظت و صیانت از جنگلها؛ پیشگیری به موقع مهمتر از هر اقدامی دیگر است که خوشبختانه اداره کل منابع طبیعی استان با استفاده از خرد جمعی و تشکیل اتاق فکر برای رسیدن به این هدف گام برداشته و تیم علمی و پژوهشی نیز با تمام توان در خدمت عرصه های ملی و جنگلی در راستای این موضوع خواهد بود.

ایشان خاطرنشان کردند:

جنگلهای استان که نقطه آغازین ناحیه رویشی جنگلهای زاگرسی می باشد ؛ از مهمترین گونه های نادر طبیعی است که بصورت طبیعی در سطح شهرستانهای پیرانشهر و سردشت قرار دارد و باید با روشهای علمی و تحقیقاتی از این گونه های ارزشمند طبیعی بصورت مطلوب و بهینه؛ حفاظت و صیانت کرد.

دکترقاسمی مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری آذربایجان غربی در بخش دیگری از این مصاحبه گفت:

در سالهای گذشته بر اثر وجود برخی کمبودها و مسائل طبیعی؛ درختان جنگلی استان درمعرض خطرآفت جوانه خوار بلوط قرار گرفته بود که بدنبال این موضوع در سالهای اخیر اداره کل منابع طبیعی استان با تامین اعتبارات لازم ؛ محلول پاشی هوایی را انجام داد که بحمدالله تا حدود زیادی از پیشرفت و توسعه این آفت جلوگیری شده است. ولی این اقدامات باید ادامه دار باشد و با استفاده از توان علمی و تحقیقاتی بیش از گذشته اقدامات خود را برای حفاظت از جنگلها و مبارزه با آفت های موجود گسترش و توسعه دهیم.

وی افزود:

جنگلهای زاگرسی استان عمدتا"در شهرستانهای پیرانشهر و سردشت واقع شده است که بالغ بر 101 هزار هکتار می باشد. با توجه به اینکه یکی از وظایف ذاتی اداره کل منابع طبیعی حفاظت از جنگلها می باشد ؛ در این راستا درصدد هستیم تا با اجماع نظرات اساتید علمی ؛ دانشگاهی و خرد جمعی راهکارهای موثرتری را برای حفاظت از جنگلهای این مناطق داشته باشیم.

گفتنی است محلول پاشی هوایی از سال 1393 در این منطقه آغاز شده است که  امسال نیز در سطح 3000 هکتار از اراضی جنگلی زاگرس و با اعتبار 20 میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی اجراء خواهد شد.

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :