پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - چهارمین جلسه مشترک سازمان جنگلها، مراتع وآبخیزداری کشور و معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد کشور
بازدید : 53 24 دی 1399 ساعت 14:16 شماره :81040

چهارمین جلسه مشترک سازمان جنگلها، مراتع وآبخیزداری کشور و معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد کشور

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی،چهارمین جلسه مشترک سازمان جنگلها، مراتع وآبخیزداری کشور و معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد واملاک کشور به میزبانی سازمان جنگلها با موضوع بررسی عملکرد استانها در خصوص تثبیت اراضی ملی بصورت وبینار برگزار شد.

این جلسه همزمان با حضور دکترقاسمی مدیرکل ، حسین زاده معاون حفاظت و امور اراضی، ابراهیمی رئیس ممیزی و حدنگاری منابع طبیعی وآبخیزداری استان ، مهندس جوان کیا مدیرکل ثبت اسناد واملاک استان و معاونین وی در اتاق جلسات به میزبانی اداره کل منابع طبیعی استان برگزارشد.

ذبیح اله خدائیان معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد واملاک کشور در این جلسه گزارشی از عملکرد سازمان متبوعه در خصوص تثبیت اراضی و صدور اسناد کاداستر در سطح کشور ارائه وگفتند :

ذبیح اله خداییان گفت: در 9 ماهه سال جاری در زمینه طرح کاداستر به اندازه چهار دهه کار انجام شده است و این بخاطر جدییت و مدیریت جهادی است که هم اکنون در سازمان جنگل ها وجود دارد.
وی با بیان اینکه در سنوات گذشته نسبت به انجام کاداستر کوتاهی صورت گرفته و علیرغم وظایفی که بر دوش سازمان ها بوده اما شاهد اقدامی این چنینی نبوده ایم، خاطر نشان کرد: اگر اراده ای جدی و تفکری جهادی در بین مدیران وجود داشته باشد می توان شاهد پیشرفت در عملکرد بود.
خداییان گفت: خوشبختانه با قرار گرفتن آقای منصور در راس مدیریت منابع طبیعی کشور امروز به خوبی شاهد تحول در این حوزه بویژه در بخش کاداستر اراضی ملی و تثبیت مالکیت دولت هستیم.
خداییان که آنلاین برای مدیران ثبت و منابع طبیعی کشور سخن می گفت، تاکید کرد: استان هایی که در زمینه تثبیت مالکیت دولت و صدور سندعقب ماندگی و کوتاهی دارند هر چه سریعتر خود را به استان های  موفق نزدیک کنند.
او گفت: هرگاه مدیران منابع طبیعی، ثبت اسناد و سازمان نقشه برداری با یکدیگر نشست  تعاملی و هم اندیشی داشته اند و مهمتراز همه بخشی نگری در وریکرها وجود نداشت ما شاهد پیشرفت های خوبی بوده ایم.

وی افزود : این طرح از زمانی که در سطح کشور و با همکاری سازمان جنگلها ،مراتع و آبخیزداری کشور و سازمان ثبت اسناد واملاک کشور شروع شده یکی از نیازهای اساسی کشور در بحث امور اراضی و ممیزی آن میباشد ، بدینصورت که با اتمام این طرح کل اراضی ملی از اراضی کشاورزی تفکیک خواهد شد و کشاورزان دغدغه ای را دراین خصوی نخواهند داشت.

 در ادامه رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور از مدیران مجموعه ثبت اسناد و املاک کشور به جهت همکاری های دوجانبه تشکر کرد و گفت: با چشم اندازی که از این همکاری وجود دارد پیش بینی می شود در 6 ماهه نخست سال آینده  کار کاداستر تمامی اراضی ملی و دولتی در کشور به اتمام برسد.
مسعود منصور افزود: تا پایان سال جاری دو جلسه هم افزایی با سازمان ثبت برگزار خواهیم کرد و در جلسه پایانی از استان هایی که پیشرفت های چشمگیر و موفقیت آمیز در تثبیت مالکیت دولت و صدور سند داشته باشند مورد تقدیر قرار می گیرند.
رییس سازمان جنگل ها تصریح کرد: اکنون با تعاملاتی که بین دو سازمان ثبت و جنگل ها و مراتع وجود دارد فرصت طلایی و استثنایی است و دیگر پذیرفتنی نیست که شاهد کم کاری در بخش اجرای قوانین حدنگاری باشیم.
منصور تاکید کرد: نحوه انجام کاداستر بسیار مهم است که بتواند تداخلات و تعارضاتی که وجود دارد را برطرف نموده و از مشکلات مردم با منابع طبیعی بکاهد.
او گفت: خوشبختانه در زمینه تثبیت مالکیت دولت و صدور سند تک برگی اختلافات آماری زیادی وجود ندارد و اکنون به پایین ترین سطح خود رسیده است.
رییس سازمان جنگل ها اضافه کرد: آنچه را که سازمان ثبت اسناد به عنوان سند صادر کرده و تایید نموده است از این پس مبنای آماری ما قرار می گیرد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان جنگل ها، مرتع و آبخیزداری کشور همچنین در این نشست اعلام کرد: کاداستر جنگل های کشور و اراضی ساحلی تا پایان امسال به اتمام می رسد و مجموع عملکرد طرح 9در 99 منجر به انتخاب منابع طبیعی برتر استان های کشور می شود. 

در نشست سراسری کاداستر اراضی ملی دکتر هادی معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گزارش جامعی از میزان پیشرفت استان های مختلف کشور در زمینه اجرای قانون حدنگاری و کاداستر ارائه کرد.
او در گزارشات خود گفت: در 40 سال گذشته تنها  23.5میلیون هکتار  کاداستر اراضی در منابع طبیعی انجام شده است ، این درحالی است که در سال گذشته 9 میلیون هکتار و در نه ماهه سال جاری 34میلیون هکتار اجرای قانون حدنگاری و کاداستر شده است.
وی افزود: از ابتدا تاکنون 69 میلیون هکتار از منابع طبیعی کشور تثبیت مالکیت شده است و برای 51 میلیون هکتار از این میزان سند مالکیت بنام دولت صادر شده است.
معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، استان های خراسان شمالی، گلستان، مرکزی، کهکیلویه و بویر احمد، هرمزگان، بوشهر، مازندران، آذربایجان غربی، کرمانشاه و سمنان را از جمله 10 استان های برتر کشور نامبرد که توانستند به ترتیب بیشترین پیشرفت را در تثبیت مالکیت و اخذ سند داشته باشند.

    

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :