پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - سفر دکترمسعود منصور رئیس سازمان جنگلها، مراتع وآبخیزداری کشور به استان آذربایجان غربی
بازدید : 105 15 دی 1399 ساعت 18:0 شماره :80720

سفر دکترمسعود منصور رئیس سازمان جنگلها، مراتع وآبخیزداری کشور به استان آذربایجان غربی

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی روز دوشنبه 99/10/15 دکتر مسعود منصور معاون وزیرجهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگلها، مراتع وآبخیزداری کشور در صدر هیأتی از وزراء جهاد کشاورزی وارد استان آذربایجان غربی شدند.

ایشان بعد از ورود به استان، باحضور در شهرستان خوی، بادکتر عباسی فرماندار خوی ، نجف زاده نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی در دفتر فرماندار دیدار وگفتگو کردند.

دکترمنصور با شرکت در جلسه فرمانداری شهرستان خوی که بمناسبت ورود ایشان تدارک دیده شده بود، به درخواستها و سؤالات فرماندار و نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی ، و مسؤلین این شهرپاسخ کافی و وافی دادند.

رئیس سازمان جنگلها، مراتع وآبخیزداری کشور ضمن تسلیت سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی و رفقای بزرگوارشان ،همچنین فرا رسیدن ایام فاطمیه، شهادت دخت نبی مکرم اسلام حضرت زهرای مرضیه(س)خدمت حضار گفتند:

بسیار خرسندم که در شهر خوی ،شهر مرحوم آیت الله خویی هستیم و یادی کنیم از این عالم وارسته کشور ، روحشان شاد و یادشان گرامی باد.

وی در ادامه به نقش منابع طبیعی و آبخیزداری و اقداماتی که این سازمان برعهده دارد اشاره و افزود ، متأسفانه 125 میلیون هکتارخاک، از عرصه های طبیعی کشور براثر کم آبی دچار فرسایش شده اند که این آمار بسیارنگران کننده است. براساس آخرین آمار پژوهشکده منابع طبیعی کشور در هر هکتار از عرصه های طبیعی کشور بیش از 15 تن فرسایش خاک رخ میدهد ، که از پدیده های خطرناک برای کشورمان است.

دکترمنصور اجرای طرح های آبخیزداری را مهمترین گام درجهت جلوگیری از فرسایش خاک دانست و افزود: تاکنون تنها در 30 درصد عرصه های طبیعی کشور طرحهای آبخیزداری اجرا شده که برای تسریع در اجرای این طرح ها نیازمند کمک مجلس و دولت در افزایش اعتبارات هستیم.

وی ادامه داد : شهرستان خوی پتانسیل خوبی برای کشت گیاهان دارویی و زراعت چوب دارد که با تشکیل تعاونی و تشکل های منابع طبیعی امکان حمایت از سرمایه گذاران این بخش از طرف سازمان جنگلها و مراتع کشور برای پرداخت تسهیلات کم بهره نیز فراهم شده است.

قاسمی مدیرکل منایع طبیعی وآبخیزداری استان نیز در این جلسه از اجرای طرح زراعت چوب در 47 ونیم هکتار از عرصه های طبیعی استان خبرداد و گفت : برای حفاظت از عرصه های طبیعی در 81 درصد از این عرصه در شهرستان خوی طرح کاداستر اجرا شده است.

عباسی فرماندار شهرستان خوی نیزضمن عرض خیرمقدم خدمت دکترمنصور و هیأت همراه، این شهرستان را قطب تولیدات محصولات کشاورزی نه تنها در سطح استان بلکه در سطح کشور عنوان کرد و گفت : با اجرای طرحهای آبخیزداری در این شهرستان میتوانیم نقش بسزایی در افزایش تولیدات کشاورزی و جلوگیری از سیلاب در برخی از روستاهای این شهرستان داشته باشیم.

نجف زاده نماینده مردم خوی وچایپاره در مجلس شورای اسلامی نیز ضمن تشکر از حضور دکترمنصور معاون وزیر و رئیس سازمان جنگلها،مراتع وآبخیزداری کشور و هیأت همراه درشهرستان خوی ، با اشاره به ظرفیتهای منابع طبیعی در شهرستان خوی اظهار داشت : این ظرفیت ها میتواند پیش ران توسعه بخش کشاورزی در استان و شمال غرب کشور باشد.

عادل نجف زاده بر اجرای طرحهای آبخیزداری تأکید نمود وافزود: علاوه بر اجرای این طرحها برای توسعه بخش کشاورزی باید از خروج آبهای سطحی از دشت خوی با احداث سد جلوگیری نمود.

وی در ادامه خواستار تسریع در تکمیل مطالعات سد غازان چای و آغاز عملیات اجرایی این طرح شد.

رئیس سازمان جنگلها،مراتع وآبخیزداری کشور سپس با حضور در روستای بسطام از توابع شهرستان چایپاره، سد مخزنی این روستا را که با اعتبار 22000000000 ريال از محل صندوق توسعه ملی با حجم مخزن 6626 مترمکعب که درسال 1398 آغاز و در این سال به اتمام رسید، با حضور مسئولین ، نیروهای نظامی ،انتظامی و مردم منطقه افتتاح کردند.

                

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :