پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - اولین همایش ملی جنگل با عنوان توسعه و پژوهش در ارومیه برگزار شد
بازدید : 975 27 تير 1397 ساعت 18:54 شماره :50389

اولین همایش ملی جنگل با عنوان توسعه و پژوهش در ارومیه برگزار شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجانغربی اولین همایش ملی جنگل با نام توسعه و پژوهش به همت دانشکده منابع طبیعی ارومیه و مشارکت اداره کل منابع طبیعی و سایر نهادهای دولتی در ارومیه آغاز به کار کرد.

در این همایش اساتید برجسته کشور و مسئولین استانی از جمله نماینده مردم شریف ارومیه و همچنین دکتر کیا دلیری رییس انجمن جنگلبانی کشورنیز حضور داشتند.

در آغاز این همایش دکتر بهادری نماینده مردم شریف ارومیه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت بسیار حساس اقلیمی کشور و کمبود بارندگی های اخیر و نقش منابع طبیعی و جنگل در حفظ اکو سیستم گفت:

امروز اگر یک جنگل از بین برود دیگر قادر نخواهیم بود آن را احیاء کنیم و یا اگرهم احیاء بشود مدت زمان مدیدی را می طلبد که باید همه شرایط اقلیمی و آب و هوایی محیا شود تا دوباره جنگلی پدیدار گردد.

وی افزود:                                                                                                                    

منابع طبیعی ؛ محیط زیست و میراث فرهنگی جز دارایی های است که طبیعی هستند وقابلیت برگشت پذیری آنها بسیار سخت است و یا غیر ممکن. از بین رفتن خاک در کسری از ثانیه اتفاق می اقتد ولی برای بوجود آوردن خاک باید صدها سال زمان سپری شود. ما میراث دار این دارایی ها نیستیم ما امانت دار این مواهب هستیم که متاسفانه نسل حاضر در بهره برداری از آن زیاده روی کرده است. فشار زیادی بر منابع طبیعی و محیط زیست وارد کرده ایم و یکی از دلایل آن افزایش فزاینده ی جمعیت کشورطی سالهای گذشته بوده است که متاسفانه اثرات آن را در محیط پیرامونی می بینیم.

 

دکتر بهادری ادامه داد:

ما قرار نیست همه چیز را در داخل کشور تولید کنیم ما باید در برخی از موارد واردات را داشته باشیم تا به در بستر منابع طبیعی و محیط زیست آسیب جدی بر پیکره ی منابع طبیعی وارد نشود. هم اینک کشور ما قابلیت تولید همه مواد غذایی رادارد ولی نباید حتما در داخل کشورهمه تولیدات کشاورزی را داشته باشیم. بطور مثال در بحث تولید هندوانه و یا سیب که نیاز آبی این محصولات بسیار بالا می باشد لازمه اش این نیست که حتما آن را در داخل تولید کنیم و منابع آبی را با قیمت بسیار ارزان از دست بدهیم. می توانیم بجای آن پسته و یا زعفران صادر کنیم باید بجای برخی محصولات کشاورزی که آب بری زیادی را دارند سازو کاری را تعریف کنیم که محصولات کم آب بر جایگزین آن شوند.

وی تصریح کرد:

دربحث وجود قوانین منابع طبیعی؛ قوانین خوبی را داریم و فکر نمی کنم در وجود قانون ضعفی وجود داشته باشد. آیین نامه های خوبی برای جنگلها و منابع طبیعی وجود دارد ولی درسیاستگذاری و اجرا مشکل داریم و در برخی موارد نیزعملا" با اجرای نادرست، طبیعت را تغییر داده ایم و نمونه آن دریاچه ارومیه است که اکنون اثرات ناخوشایند آن را بعد از چندین سال شاهد هستیم. ما باید با طبیعت همراه شویم نه اینکه طبیعت را با خودمان همراه کنیم.

در ادامه این همایش ملی دکتر کیا دلیری رییس انجمن جنگلبانی کشور بعنوان سخنران بعدی با هشدار جدی در خصوص از بین رفتن جتگلهای کشور گفت:

ما هم اینک در تخریب طبیعت و جنگل از مرز بحران گذشته ایم و دیگر حفاظت نیز معنا ندارد. حفاظت زمانی است که شما صدمه ایی را به طبیعت و جنگل نزده باشید در حالیکه وضعیت موجود بر خلاف این امر است و در واقع ما باید در حال حاضر به سمت سالم سازی حرکت کنیم. طغیان آفات در جنگلها یکی از این موارد است که بسیار حساس و وضعیت را شکننده کرده است.

وی افزود:

ما متاسفانه دو مشکل عمده در بحث اجرا و حفاظت در حیطه منابع طبیعی داریم که  یا کارشناسان امر خیلی بی تفاوت شده اند و یا اینکه ضعف شناختی داریم .همه ما با هم هدف مشترک داریم ولی در عمل وداخل سیستم که قرار می گیریم مجموعه را به عقب می رانیم و صادقانه مسائل را بیان نمی کنیم. ترس از بیان واقعیات و اصل ماجرا در مسئل زیست محیطی و منابع طبیعی خسارات جبران ناپذیری را به همراه داشته است.

 

دکتر کیا دلیری تصریح کرد:

هم اینک 7 درصد کشور جنگل  و 93 درصد آن خشک و نیمه خشک است.متاسفانه در حال حاضرخشکی ها از بالا دست ها اتفاق می افتد ؛ رودخانه های دائمی تبدیل به رودخانه فصلی شده اند؛ در فلات مرکزی سفره های زیرزمینی در حال فرو نشست هستند و بالاخره اینکه وضعیت نرمالی را در بحث منابع طبیعی و محیط زیست پیش رو نداریم. اصلاح روشها در بهره برداری از منابع طبیعی و سالم سازی واحیاء ان باید درالویت کشور قرار گیرد . ایران بدلیل قرار گرفتن در منطقه خشک و نیمه خشک وضعیت نامطلوبی را در خصوص آب و هوایی دارد و باید مسئولین و کارشناسان هر چه سریعتر به اصلاح برخی روشها در اجرا روی بیاورند.

رییس انجمن جنگلبانی کشور خاطر نشان کرد:

کشور ما در خصوص مطالعات علمی در زمینه جنگل و منابع طبیعی اقدامات خوب و مقالات خوبی را دارا می باشد ولی متاسفانه باز خورد این موضوع در عمل  و در اجرا  نمایان نیست . در یک بررسی ساده می بینیم که متخصصین امر در حاشیه هستند. تلفیق علم و عمل متاسفانه در بستر منابع طبیعی و جنگل بسیار کم سو و کم رمق بوده است که با وجود تولید علم و متخصص در حوزه جنگل و منابع طبیعی همچنان با بحران اقلیم و محیط زیست مواجه هستیم و هیچگونه توسعه ایی را در بخش جنگل یا منابع طبیعی نمی بینیم.عدم استفاده از ظرفیتهای بخش خصوصی ؛ عدم حمایت و راه اندازی تعاونی های مربوطه برای تولید اشتغال برای فارغ التحصیلان بخش منابع طبیعی و عدم تعریف درست و منطقی از موضوع توسعه در حوزه منابع طبیعی ؛ برای نمونه موضوعاتی هستند که باید برای آنها راهکارها و بستر های علمی و عملی مهیا گردد. وگرنه با وضعیت موجود حال حاضر روز به روز منابع طبیعی کشور و جنگلهای کشور با بحران بیشتری مواجه خواهند شد.امیدواریم همایشهای اینچنینی و حضور افراد موثر و آگاه وتوانمند و ارائه مقالات کارشناسی ملی و بین المللی راه های عملیاتی بهتری را در آینده نزدیک برای جنگلها و منابع طبیعی کشور فراهم سازد .  

 

         

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :